Exhibitions Back

“ZŁOTY GLAN” Kino Galerii Charlie, Łódź

W dniu 16 października 2009 roku w Łodzi została wręczona Natalii Lach-Lachowicz Nagroda – Kino Galerii Charlie ZŁOTY GLAN

ZŁOTY GLAN jest Nagrodą Kino-Galerii Charlie przyznawaną od 2002 roku twórcom niepokornym, z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. Wyrazicielom Wolności, innymi słowy – artystycznym outsiderom, którzy wolą poszukiwać, niż wygodnie spocząć na laurach.

NATALIA LL była pierwszą polską artystką, która samodzielnie zaczęła pracować z nowymi mediami mechanicznej rejestracji i dystrybucji obrazów, takimi jak film czy fotografia. Łącząc wpływy konceptualizmu i body-aru z egzystencjonalizmem, mistycyzmem i nieustannymi pytaniami o naturę sztuki „komentowała w indywidualny, nie zaś publicystyczny sposób, ważne wydarzenia. W tym także polityczne” (za: Krzysztof Jurecki). Przy tym wszystkim Natalia LL posiadła niezwykle rzadką umiejętność łączenia w jednym dziele tak skrajnych stanów, jak chaos i ład.

Jak pisał Krzysztof Jurecki:
„Natalia LL stała się artystką, która swą sztuką buduje na nieustannym wewnętrznym dialogu odbywającym się między psyche a ciałem, co można uznać za wyjątkowo udaną kontynuację body-artu. Ale jej postawa, choć niewątpliwie wyrasta z bardzo osobistych przeżyć, posiada wymiar uniwersalistyczny”.

Natalia LL to prawdziwa kobieta instytucja polskiej sztuki współczesnej, działająca nieprzerwanie już od pięciu dekad i w ciąż mająca wiele ważnego do powiedzenia.

Za niezwykłą umiejętność w łączeniu kobiecej wrażliwości i drapieżności z profesjonalizmem w operowaniu nowymi technologiami, za odwagę w konsekwentnej penetracji obszarów wymykających się racjonalnym analizom (sen, marzenie), a niejednokrotnie uznawanych – zwłaszcza w naszym kraju – za tematy tabu (erotyzm, ciało, seksualność), za prześmiewcze demaskowanie tkwiących w masowej wyobraźni Polaków mitów…

Piotr Kardas